Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

CHS Zonder Haren - chovná stanica skinny morčulí

Choroby

Choroby

Medzi najčastejšie choroby skinny morčiat patrí:
 
Pleseň
Obzvlášť u skinny morčuliek najbežnejšia a najčastejšia choroba, stretne sa s ňou každý chovateľ skinušiek. Je spôsobená hlavne stresom, chorobami. Hlavným príznakom sú biele fliačiky na tele, vo vyššom štádiu šupinky,chrastičky od škrábania. Je nutné ihneď vyhľadať veterinára, aby odborne posúdil o aký typ plesne ide a nasadil vhodné lieky.
Osobne mam najviac osvedčený Canesten, Lamisil, Betadine (natierať 2xdenne po dobu 3 týždňov) v kombinácii  so šampónom Nizoral. Pri liečbe masťami je nutné následne povrch tela zakaždým natrieť olejom (aviril, obyčajný olivový) aby sa predišlo vysušeniu pokožky a popraskaniu.
Je nutné choré zviera oddeliť od ostatných, treba používať rukavice a klietku ako aj jej zariadenie dezinfikovať (Savo, Desident).
 
Hnačka
Môže mať rôzne príčiny. Môže byť sprievodným javom nejakej črevnej  choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, otravy, reakcia na prílíš šťavnatú stravu, resp. zmenu stravy ale najčastejšie býva prejav liečby antibiotikami alebo následkami takejto liečby. Je treba vysadiť mokrú stravu a nechať morčiatku len seno a vodu. Ak hnačka trvá dlhšie ako 24hod. VŽDY je nutné vyhľadať čo najrýchlejšie veterinára.
 
Svrab
Svrab spôsobujú paraziti-zákožky svrabové, žijúce pod kožou. Prejavuje sa pri zníženej imunite spôsobenej stresom, chorobou...Hlavným prejavom býva silné svrbenie, hlavne v nočných hodinách, šupinkami odlupujúcej sa kože, začervenaním. Je nutné okamžite vyhľadať veterinára a požiadať ho o urobenie kožných sterov. Liečba býva väčšinou injekčná prípravkom Ivomec, ja mám však viac odskúšanú a overenú liečbu prostredníctvom spot-onu Advocate, resp. Stronghold, ktorý sa nakvapká 1x na pokožku. Je nutné choré morča oddeliť od ostatných a pri manipulácii používať rukavice, zariadenie klietky, aj samotnú klietku treba dezinfikovať (Savo, Desident).
 
Infekcia dýchacích ciest
Prejavuje sa výtokom z nosa, prskaním, kašlaním, ťažkým dýchaní, apatiou, nechutenstvom. Okamžite je treba vyhľadať veterinára, ktorý po dôkladnom zvážení zdravotného stavu nasadí vhodnú liečbu pomocou antibiotik. pri podavani antibiotik je potrebné zároveň podávať probiotiká (viď nižšie), aby sa vylúčili možné tráviace ťažkosti.
 
Apatia, nehybnosť, nechuť k jedlu
Bývajú sprievodnými javmi vážnejsích chorôb, takže keď sa vám morčiatko z nejkého dôvodu nezdá, treba vyhľdať veterinára a požadať o komplexné vyšetrenie.
 
Kokcidióza
Kokcidie žijú v tenkom čreve, prenášajú sa najmä trusom. Ich nositeľom je väčšina morčuliek, choroba sa však prejavi len pri oslabeni, chorobe, strese, gravidite. Hlavným prejavom je hnačka, chudnutie. Treba vyhľadať veterinára a doniesť na rozbor trus morčaťa. Následne po potvrdení mu bude nasadená liečba vo forme prášku rozpustného vo vode. (podáva sa 3 dni, 1 deň pauza, ďalšie 3 dni s vylúčením mokrej stravy).
 
Probiotiká
Nasadzujú sa pri liečbe antibiotikami a ich úlohou je ochrániť črevnú mikroflóru. Najčastejšie používané:
- hylak forte
-actimel bez príchute
-laktobacil
-benefibra
 
 
 
TOPlist