Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

CHS Zonder Haren - chovná stanica skinny morčulí

Starostlivosť‚bývanie

Bývanie

Morčiatka je ideálne chovať v klietkach, oproti akváriam a plast boxom majú hneď niekoľko výhod - sú ľahko čistiteľné, dobre vetrané, je s nimi lahšia manipulácia, lepšie umiestnenie príslušenstva. Minimálny rozmer pre 1 morča je plocha o rozmere 60 cm x 40 cm, pravdaže čím väčší priestor tým lepšie. V žiadnej klietke nesmie chýbať senník, miska, napájačka a domček.
Celé zariadenie klietky je nutné aspoň 2x mesačne dôkladne umyť a vydezinfikovať (Savo, Desident), predíde sa tak možným plesňovým a infekčným ochoreniam.
Ako podstielka sa odporúčajú bezprašné hobliny (prach dráždi očká aj kožu), kukuričné pelety, príp. drevenné pelety (Cats Best Oko Plus).

Starostlivosť o pokožku

Starostlivosť o pokožku nie je nijak zvlášť náročná. dôležité je morčiatko aspoň 1x za mesiac opláchnuť pod vlažnou vodou (ak chcete použiť šampón tak LEN špeciálny pre hlodavce), dobre osušiť a natrieť buď detským olejom (aviril) alebo olivovým olejom, je treba vyhnúť sa rôznym krémom na ruky a podobne (indulona). v prípade možných poranení alebo škrábancov treba ranku vydezinfikovať, osobne mám overený prípravok Dettol (neštípe a dobrý antiseptický účinok).
 

Celková starostlivosť

Starostlivosť o drápky - v prípade že uvidíte že má morčulka už dlhšie drápky, je potrebné ich zastrihnúť. To môžete urobiť buď samy doma alebo pokiaľ nemáte dostatok skúseností nechať to radšej na veterinára.
 
Starostlivosť o ušká - raz za mesiac vyčistiť špeciálnymi kvapkami na čistenie ušiek u zvierat, kvapky nakvapkať na vatový tampónik a otrieť uško zvonku, NIKDY nezasúvať nič hlbšie do uška.
 
Starostlivosť o očká - pokiaľ sú očká nejak znečistené, príp. ak si všimnete chĺpok v očku alebo kúsok sena, stačí ich len pretrieť vatovým tampónikom namočeným vo vode.
 
Starostlivosť o zúbky - treba ich pravidelne kontrolovať či nie su prerastené,zlomené. morčiatku treba dávať konáriky (lieska,vŕba),minerálne kocky, občas tyčinky aby si mohlo obrúsiť zúbky. Zúbky dorastajú celý život.
 
 
TOPlist